Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağlı Boya Lekesi,Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar,Yağlı Boya Lekesi Çıkarma

Tuval boyamalarında, özellikle ev içerisindeki boyamalarınızda karşınıza çıkabilen yağlı boya lekesi, sıkça görülen leke tiplerinden olup; genelde parkeye ya da fayansa dökülmesi ile ünlüdür. Ne kadar kapatırsanız kapatın, gazeteler maalesef bu dökülmeye engel olamaz ve yağlı boya en olmadık yerlere en olmadık biçimde dökülebilir. Bu tür durumlarda ise farklı yüzeylerden farklı leke çıkarma araçlarını kullanmanız söz konusu olabilmektedir.

Kumaş Üzerinden Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaş, tişört ve pantolon üzerinden yağlı boya lekesini çıkarmak için lekeli bölümün öncelikle temiz bir bez aracılığı ile silinmesi elzemdir. Bu durum hem lekeyi yumuşatacak hem de olabildiğince temizleyecektir. Daha sonra, kumaşı tersyüz ederek ılık su vasıtası ve renk attırmayan bir deterjan yardımıyla lekeyi yavaş yavaş temizleyebilirsiniz. Bu işlem ile beraber yağlı boya lekesi maalesef direkt çıkmayabilir. Bu durumda, bu yöntemi birkaç defa tekrarlamanız ve olabildiğince de dikkatli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Sıcak su, kumaşa zarar verebilir. Bu sebepten deterjan eşliğinde olabildiğince ılık su tercih ediniz.

Yüzeylerden Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar

Sert yüzeylerden yağlı boya lekesi ile mücadele kumaşlarda olduğu kadar zor değildir. Bunu, sert yüzey, eğer zarar görmeyecek bir yüzey ise kazıyarak çıkarabilirsiniz. Bunun dışında, zarar göreceğine inandığınız, desenli yahut önemli bir yüzeye yağlı boya damladı ise; bunu tinerli bez yolu ile, yine temizleyebilmeniz mümkündür.

Etiketler: Yağlı Boya Lekesi,Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar,Yağlı Boya Lekesi Çıkarma
Yazar: Son Leke Çıkarıcı Okunma: 3017