Kurum Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurum Lekesi,İs Lekesi,Kurum Lekesi Nasıl Çıkar

Özellikle sobalı evlerin en büyük derdi, kurum yahut is dediğimiz, sobadan çıkan dumanın etkisi ile lekelenen halı yahut kıyafetlerimizin lekesidir. Pek çok insan, bu sebepten sobalı evleri bu devirde artık tercih etmiyor yahut kullanmıyor. Bunun yanında, soba köylerde, tatil köylerinde ve pek çok semtte kullanılmaya devam ediyor. Odun, kömür, talaş gibi yakacakların yakıldığı bu sobalarda kurum lekesini oluşturan en büyük etmen elbette kömür. İçerisindeki maddeler dâhilinde siyah bir lekesi olan kömürün bu lekesine, kurum deniyor ve genelde köz halinde dağılarak kıyafete yahut halılara yapışıyor. Bu yazımızda, bu lekeleri nasıl çıkarabileceğinizi açıklamaya gayret edeceğiz.

Eldeki Kurum Lekesi Nasıl Çıkar?

Soba kurar veya sobayı çıkarırken, borulardan gelen kurum lekesi özellikle kıyafetleriniz dâhil, ellerinize bulaşabilir. El ve kıyafetlere bulaşan bu kurum lekesini, limon suyu ile çözebilmeniz ve kıyafetlerinizden, ellerinizden arındırabilmeniz mümkün. Sobanın sıklıkla kullanıldığı zamanlarda bu durum oldukça sık şekilde görülürdü ve tek çözümü, limon suyuydu.

Halıdaki Kurum Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurum Lekesi Nasıl Çıkar sorumuzun bir diğer maddesi halılara yerleşen kurum lekeleri. Bu lekeyi de halılardan, yemek tuzu yardımı ile çözmeniz ve çıkartmanız mümkündür. Oldukça basit olan bu işlemde kirli bölgeye dökeceğiniz tuz, bir iki saat bekletildikten sonra fırça ile sürtünme kuvveti uygulanarak dağıtılır. Bu tuzun lekeyi emmesini ve çıkarmasını sağlayacaktır. Ardından, tuz elektrikli süpürge aracılığı ile çekilebilir ve lekeden eser kalmaz.

Etiketler: Kurum Lekesi,İs Lekesi,Kurum Lekesi Nasıl Çıkar
Yazar: Son Leke Çıkarıcı Okunma: 5162