Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Salça Lekesi,Kurumuş Salça Lekesi,Kumaşta Salça Lekesi,Salça Lekesi Çıkarma,Salça Lekesi Nasıl Çıkar

Salça, özellikle yemeklerimize renk ve tat katan; önemli malzemelerden bir tanesi. Ancak, salça lekesi ile her alanda uğraşmak çok büyük bir uğraş gerektiriyor ve sizlere çok büyük dertler açabiliyor. Özellikle sentetik ya da pamuklu kumaşlara fark etmeden bulaştığında ve uzun zaman orada kalıp kuruduğunda, çıkartılması epey zor bir leke haline dönüşebiliyor. Bugün, sizlere salça lekesini nasıl çıkarabileceğinizi elimizden geldiğince anlatacağız.

Kumaştan Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle, salça lekesi eğer kumaşa yapıştı ise, kesinlikle ovmaktan uzak durmanız gerekiyor. Ovduğunuz anda kumaşa yedirilen salça daha fazla yayılmaya ve daha zor çıkmasına sebebiyet verecektir. İlk adım olarak kumaşı ters çevirip; elimizden geldiğinde taşırmadan salça lekesinin olduğu bölgeye soğuk su tutmamız yeterli olacaktır. İkinci adımda ise, yapmamız gereken kumaşı normal haline döndürerek; lekeli bölgeyi bir havlu ve sıvı deterjan yardımı ile ovmak. Ardından bir tur çamaşır makinesinde döndüreceğimiz salça lekesinden eser kalmayacaktır.

Halıdan Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı ise, biraz daha uğraş gerektiren türlerden. Öncelikle elektrik süpürgesi ile salça lekesinin olduğu bölgeyi olabildiğince çekmeye ve kalıntıları almaya çalışın. Ardından, ılık bir su kovasına aldığınız toz deterjanı karıştırarak; elinizden geldiğince hafif bir şekilde lekeli bölgeyi ovalamaya başlayın. Ovalarken kesinlikle taşırmamaya dikkat edin. Lekenin taşması ve bölgenin büyümesi sizlere zorluk yaratabilir. Bu sebepten olabildiğince dikkatli bir biçimde yaptığınız bu hareketten sonra son adım olarak bölgeyi sünger ile durulayın.

Etiketler: Salça Lekesi,Kurumuş Salça Lekesi,Kumaşta Salça Lekesi,Salça Lekesi Çıkarma,Salça Lekesi Nasıl Çıkar
Yazar: Lekesiz Okunma: 3204