Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolata Lekesi,Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar,Halıdan Çikolata Lekesi,Kumaşta Çikolata Lekesi

Çikolata lekeleri, tatlı bela olarak bilinen lekelerdir zira yemesi oldukça zevkli olan hem çikolata kremaları hem de normal çikolatalar; lekesi ile başımızı ağrıtsa da, nihayetinde tatlıdır. Bu tatlı lekeyi geçirmek için ise bir cadı olmak gerekebilir. Evet, meşakkatli bir işlem olan kumaşlardan çikolata lekesi çıkarma işlemi, halılara nazaran çok daha zor bir işlem olarak bilinir.

Kumaştan Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Tişört, masa örtüsü ya da herhangi bir elbise fark etmeksizin, çikolata lekelerinde yapacağınız ya da uygulayacağınız ilk adım; çikolata lekesinin kurumasını beklemektir. Zira erimiş şekildeki çikolatayı direkt olarak silme işleminde bulunursanız, bu daha fazla lekenin kumaşta dağılmasına yarayacaktır. Bu sebepten, kesinlikle herhangi bir şekilde lekeye dokunmayıp kurumasını bekleyin.

Akabinde, plastik ya da tahta bir spatula yardımı ile kumaştan nazik bir şekilde lekeyi kazıyarak kumaştan çikolata lekesini arındırmanız mümkün olabilir. Ancak, bununla kalmayarak –ki leke geçmeyecektir tamamı ile- leke üzerine sıvı deterjan ekleyip, on dakika kadar lekenin kumaştan tamamı ile çözülmesini beklemek en doğrusudur. Sonrasında ise, makinede döndürerek lekeden kumaşınızı arındırabilirsiniz.

Halıdan Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan çikolata lekesini çıkarmak, kumaşlara nazaran daha kolay ve daha acısız bir işlem olarak bilinir. Öncelikle, yine kumaşta yaptığımız gibi lekenin kurumasını bekleyip, akabinde lekeyi kazıyabiliriz ancak kazımamıza dahi gerek kalmaksızın lekenin üzerine sünger aracılığı ile geçtiğimiz ılık su ve bulaşık deterjanı karışımı, halıdan çikolata lekesini arındırmaya hayli hayli yetecektir.

Etiketler: Çikolata Lekesi,Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar,Halıdan Çikolata Lekesi,Kumaşta Çikolata Lekesi
Yazar: Lekesiz Okunma: 2035