Tutkal Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşta Tutkal Lekesi,Tutkal Lekesi Çıkarma,Tutkal Lekesi Nasıl Çıkar,Tutkal Lekesi,Kurumuş Tutkal Lekesi

Tutkal ya da zamk dediğimiz maddeler; bazı etmenleri birleştirmek ve tamir etmek için kullanılan birebir yöntemdir ve çoğu zaman tarafımıza kesin sonuçlar sunar. Ancak, özellikle büyük işlerde fark etmeden üzerimize sürdüğümüz ya da ansızın üzerimize sıçrayan bu tutkalların lekesi; ömür boyu üzerimizde kalabilecek kadar sert ve uğraştırıcı lekeler olabilmektedir. Bunun için genelde, kıyafetler kuru temizleme ile içli dışlı olsa da; kuru temizlemeye göndermeden önce uygulamanız gereken birkaç yöntem ile tutkal lekesinden kurtulmak mümkün olabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken tek şey, aşağıdaki adımları olabildiğince izlemek.

Kumaştan Tutkal Lekesi Nasıl Çıkar?

Pamuklu ve yün kumaşlardan, tutkal lekesini çıkarabilmek olabildiğince zor ve meşakkatli bir işlem olsa da; elimizden geleni ardımıza koymayarak, kuru temizlemenin gereksizliğini kanıtlayabilmemiz mümkün. İlk adım olarak, bıçağın tersi ya da kaşık ucu ile lekeli bölgeyi hassas şekilde kazıyınız. Bu, hem lekenin yumuşamasına hem de katı bölgeden arınmamızı sağlayacak. Ardından, lekeli bölgeyi ılık su ile olabildiğince yumuşatalım. Son olarak, bir ya da iki kaşık amonyak ile yarım bardak suyu karıştırarak; lekeli bölgeye yedirelim ve lekeyi böylece çıkaralım.

Halıdan Tutkal Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan da tutkal lekesini öncelikle kazıyarak çıkarabilmemiz ve akabinde sirkeli su karışımı ile çözebilmemiz mümkün. Sirke tipi fark etmeksizin tutkal lekesini her türlü sirke ve ılık su karışımı ile çıkarabilirsiniz.

Etiketler: Kumaşta Tutkal Lekesi,Tutkal Lekesi Çıkarma,Tutkal Lekesi Nasıl Çıkar,Tutkal Lekesi,Kurumuş Tutkal Lekesi
Yazar: Lekesiz Okunma: 2660