Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates Lekesi,Domates Lekesi Nasıl Çıkar,Domates Çıkarma,Kumaşta Domates Lekesi,Kurumuş Domates Lekesi

Yemeklerimizin eşsiz eklentisi, aroması, tabiri caiz ise her şeyi olan Domatesler, yemekleriyle olduğu kadar lekeleri ile de oldukça nam salmış durumdalar. Özellikle, kumaştan ve halıdan bir türlü çıkamayan bu domates lekesi, hele bir de üzerinizde eskirse; yani, birkaç saat kadar kalırsa, çıkarılması en zor lekeler arasına giriyorlar. Bu lekelerin, hemen tespit edilebilmesi ise bazen imkânsızlaşabiliyor.

Leke Kurumadıysa

Leke henüz taze ve kurumadı ise, domates lekesini kumaşlardan ya da halınızdan çıkarabilmeniz oldukça kolay. Ilık bir su dolu kap içerisine alacağınız kumaşınızı sabun ile köpürttükten sonra ufak bir işlemle çitilemeniz, kumaştan domates lekesini çıkartmak için yeterli olacaktır. Halıda ise, yine aynı şekilde bir sünger vasıtası ile sabun ve ılık su karışımını lekeli bölgeye boca etmeniz, akabinde süngerle silmeniz mümkün.

Aynı zamanda, bulaşık deterjanı ve su karışımı ile de bu meseleyi halledebilirsiniz.

Kuru Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş domates lekeleri ise tabiri caiz ise uğraşılmaz lekeler arasında yerini alır ve çıkarılması epey meşakkatli bir iştir. Lekenin üzerine, kumaş ya da halı fark etmeksizin önce su döküp ıslatmanız gerekiyor. Ardından, bulaşık deterjanını lekeli bölüm üzerine ekleyin ve bir buz küpü vasıtası ile; lekeli bölgeyi dairesel şekillerde ovalamaya başlayın. Buz eriyinceye kadar yapacağınız bu hareketler aracılığı ile kurumuş domates lekesi yumuşayacak ve lekenin kurumamış aşamasına dönecektir. Ardından, yine aynı şekilde bir bez vasıtası ile lekeyi kolay bir şekilde giderebilirsiniz.

Etiketler: Domates Lekesi,Domates Lekesi Nasıl Çıkar,Domates Çıkarma,Kumaşta Domates Lekesi,Kurumuş Domates Lekesi
Yazar: Lekesiz Okunma: 3147