Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Ceviz Lekesi,Elden Ceviz Lekesi,Kumaştan Ceviz Lekesi,Ceviz Lekesi Nasıl Çıkarılır,Ceviz Lekesi Çıkarma

Pasta yapımlarında ya da ansızın canınız istediğinde kırılan cevizler yahut krema minvalindeki ceviz dâhil edilmiş karışımlar; çıkarılması zor lekeler olarak bilinirler. Ancak hasat zamanı toplanan cevizlerin lekesi, çok daha zorlu ve uğraştırıcı lekelerdir. Kumaştan da, halıdan da bu lekeleri gidermek hayli zor olabilir ancak daha zor olanı, eldeki lekesini çıkarmaktır.

Eldeki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Eldeki ceviz lekesi, özellikle sonbahardaki ceviz hasadından sonra uğraştırıcı bir hal alabilir. Bu tür ceviz lekelerine karşı, sirke kullanımı tek kozumuzdur. Sirke kullanımı sayesinde periyodik olarak yıkadığımız ellerden ceviz lekesi azalacak ve nihayetinde tamamı ile geçecektir. Bunun dışında, kil ve çamur da; oldukça etkili maddeler olarak bilinir ancak tercih edilmezler.

Kumaştaki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaştaki ceviz lekesini, tıpkı eldeki ceviz lekesi gibi; sirke aracılığı ile çıkarabiliriz. Elbisenizin ya da kumaşınızın lekeli kısmını sirke dolu sıcak suda bekletmeniz, öncelikle ceviz lekesinin çözülmesini, ardından da tamamı ile geçmesini sağlayacaktır.

Bir diğer öneri ise, ceviz lekesine karşı; leke üzerine tuz dökmek ve çitilemekten geçer. Çitilediğiniz leke tuz karışımı ile olabildiğince çözündükten sonra, küçük bir program ile çamaşır makinesinde döndürüldüğü vakit; herhangi bir sorun olmaksızın, tertemiz olacaktır.

Ceviz lekesi ile uğraşmak zor olduğundan, özellikle hasat zamanlarında eldiven kullanmalı ve eldivenle işlerinizi görmelisiniz. Aksi halde saatlerce uğraşacağınız bir leke ile baş başa kalabilirsiniz.

Etiketler: Ceviz Lekesi,Elden Ceviz Lekesi,Kumaştan Ceviz Lekesi,Ceviz Lekesi Nasıl Çıkarılır,Ceviz Lekesi Çıkarma
Yazar: Son Leke Çıkarıcı Okunma: 2194